student achievement

Student Achievements

Academic Year 2021 – 2022
S.No Name Organised by Programe name Event name Prizes/Awards received in such events
1 R. Selva Kailash Tirunelveli district silambattam championship Silambattam championship Silambam Third
2 R. Selva Kailash Nehru yuvakendra -Tirunelveli District silambattam Championship Silambam First
3 S Jegathesh Babu Thiagarajar College of Engineering, Madurai Techutsav Maker En Lathe First
4 M Esakkiappa Thiagarajar College of Engineering, Madurai Techutsav Maker En Lathe First
5 V Ariharan Thiagarajar College of Engineering, Madurai Techutsav Maker En Lathe Second
6 V Manikandan  Thiagarajar College of Engineering, Madurai Techutsav Maker En Lathe Second
7 Harish Ragavendra Francis Xavier Engineering College, Tirunelveli 17th National level technical symposium Mech Connection First
8 V Manikandan Francis Xavier Engineering College, Tirunelveli 17th National level technical symposium Mech Connection Second
9 P Surendhar Francis Xavier Engineering College, Tirunelveli 17th National level technical symposium Mech Connection Second
10 V Manikandan Francis Xavier Engineering College, Tirunelveli 17th National level technical symposium Weld war First

Academic Year 2020 – 2021
S.No Name Organised by Programe name Event name Prizes/Awards received in such events
1 AJEES ABOOBUCKER M B.S. AbdurRahman Crescent Institute of Science & Technology International Conference on Emerging Trends in Design, Manufacturing, Materials and Thermal Sciences Paper Presentation Out-standing Paper

Academic Year 2018 – 2019
S.No Name Organised by Programe name Event name Prizes/Awards received in such events
1 ShanmugaMukesh Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition Bridge Construction First Prize
2 Dilan.M Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam SAE Tier II Competition Business Plan Second Prize
3 Praveen Krishna K.R Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam SAE Tier II Competition Business Plan Second Prize
4 Nithin Mohan M.A Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition Engineering Problem Solving First Prize
5 Periyanayaganathan.P Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition CNC Turing Second Prize
6 Periyanayaganathan.P Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition Diagrammatic Reasonning Second Prize
7 SreeKumaran.V Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition Biomimicry Second Prize
8 Shajakhan.J Velammal College of Engineering and Technology, Madurai SAE Tier II Competition Biomimicry Second Prize
9 SelvaMuthuKumaran.K Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam SAE Tier II Competition Reverse Engineering Third Prize
10 Sakthi A Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam SAE Tier II Competition Business Plan Second Prize

Academic Year 2017 – 2018
S.No Name Organised by Programe name Event name Prizes/Awards received in such events
1 K.R.Praveen Krishna SAEIndia Tier 1 Level Electronics First Place
2 K.R.Praveen Krishna SAEIndia Tier 1 Level Business Plan First Place
3 R J Vignesh Chennai International Youth Fest 2017 Paper Presentation Paper Presentation First Place
4 P S Sudharsanan Chennai International Youth Fest 2017 Paper Presentation Paper Presentation First Place
5 M. A Nithin Mohan SAE India Southern Section, held at Kongunadu College of Engineering and Technology Tier II Level Welding First Place
6 Periyanayaganathan P SAE India Southern Section, held at Kongunadu College of Engineering and Technology Tier II Level Electronics First Place
7 Periyanayaganathan P SAE India Southern Section, held at Kongunadu College of Engineering and Technology Tier II Level Mechatronics First Place
8 Periyanayaganathan P SAE India Southern Section, held at Kongunadu College of Engineering and Technology Tier II Level Bridge Building Third Place

Academic Year 2016 – 2017
S.No Name Organised by Programe name Event name Prizes/Awards received in such events
1 J.JebasteenPratheep S.ArunmuthaiyaPandian AhamedYaseer SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Aero Designand fabrication First Place
2 C.M.Marsal,Shankar RamSankaraNarayanan Vairapraveen.P SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Reverse Engineering First Place
3 S.Karthikeyan M.Arun S.JahirHussian SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level ProtypeModeling Second Place
4 M.MathanKumar N.MadhanKumar SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Diagrammatic Reasoning Second Place
5 Mahaan SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Modeling & Animation Second Place
6 M.ArjunVishal M.Goutham T.Rajesh SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Sheet Metal First Place
7 V.GodwinAmalraj R.RamLakshmanaBabu C.MuthuSivaraj SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level CNC Milling Challenge Second Place
8 V.GodwinAmalraj R.RamaLakshmanaBabu C.MuthuSivaraj SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level CNC Turning First Place
9 A.Palani Jawahar SAEIndiaSouthern Section,heldat K.RamakrishnanCollegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level CAM First Place
10 SweetsonPaul K.TamilSelvan SAE India Southern Section,heldat K.Ramakrishnan Collegeof Technology,Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Plastic Die Engineering First Place

CONFERENCES PRESENTED BY STUDENTS

Academic Year 2020 – 2021
S.No Name of the Student Paper Title Conference Name Organizer Name
1 M. VISHNU VINAYAK Frictional Wear Behaviour of Aluminium 7075 reinforced with nano tungsten carbide and molybdenum disulphide hybrid metal matrix composite International Conference on Novel Engineering Materials for Biomedical, Energy, Environmental Sensing, and Other Application (ICON-BEES-2021) National Institute of Technology, Tiruchirappalli
2 S SREERAM,R PRAVEEN,S VIJAYATHANGARASAN. An Experimental Study on Wire-cut EDM Process Parameter Optimization for Surface Roughness on Inconel Alloy International Conference on Novel Engineering Materials for Biomedical, Energy,Environmental Sensing, and Other Application (ICON-BEES-2021) National Institute of Technology, Tiruchirappalli
3 AJEES ABOOBUCKER M Performance Enhancement of Solar water heater incorporated with latent heat storage material International Conference on Emerging Trends in Design, Manufacturing, Materials and Thermal Science. Crescent Institute of Science & Technology
4 K.VIGNESH RAMAMOORTHY, V.SUBASH, R.ROBINSTON, M.RAGASHWAR. Design and fabrication of manually operated banana fiber extracting Machine for agriculture applications International Conference on Materials, Manufacturing and Machining for Industry 4.0 (ICMMM 2.0) Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam
5 JESU ANTONY PRADEESH A,HIRTHIK JOEL E, AJANTHARAJ A. Comparison of Oxygenated Additives on the performance of DI Diesel Engine International Conference on Advances in Materials, Computing and Communication Technologies 2021 AnnaiVailankanni College of Engineering, Pothaiyadisalai.
6 SARAVANAN.S.CA. Fault Diagnosis of Gearbox Based on Empirical Mode Decomposition and Artificial Neural Network International Conference of Advance Research and Innovation (ICARI-2021) Meerut Institute of Engineering and Technology, Meerut
7 L. KARTHIKEYAN, POORNA SUNDAR S, YADU KRISHNAN J Experimental Optimization of Cutting Parameters in Turning of Brass alloy using Taguchi method Second International Conference on Recent Advances in Materials and Manufacturing (ICRAMM 2020) Velalar College of Engineering and Technology, Erode.

Academic Year 2019 – 2020
S.No Name of the Student Paper Title Conference Name Organizer Name
1 K.R.MANI KANDAN, P.ASHWIN SIVAGURUNATHAN Effectiveness study on liquid penetrant testing on a516 low carbon steel under the influence of temperature and vibration 2nd International conference on Recent Trends in Metallurgy, Materials Science and Manufacturing National Institute of Technology, Tiruchirappalli
2 PRADEEP N, PARAMASIVAM K, RAJESH T, SUBASH PURUSOTHAMANAN V. Silver nanoparticles for enhanced thermal energy storage of phase change materials CSIR Sponsored International Conference on Advances in Materials Research - 2019 Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam
3 S.GURUVASANTH,P. MELCHISEDEC SAMUEL, STEPHEN S.BILLIGRAHAM Effective techniques for energy conservation in buildings – A comprehensive review CSIR Sponsored International Conference on Advances in Materials Research - 2019 Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam
4 J.AJITH KUMAR,K.VINOTH KUMAR,M.PETCHIMUTHU, Comparative analysis of briquettes obtaind from biomass and charcoal CSIR Sponsored International Conference on Advances in Materials Research - 2019 Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam
5 KARTHIKEYAN L Parameter optimization in Incremental sheet metal forming of Titanium Alloy Material CSIR Sponsored International Conference on Advances in Materials Research - 2019 Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam
6 MARISKARTHICK M,ARUN KUMAR B,MOHAMMED MEERAN S,POORNA SUNDAR S,YADU KRISHNAN J Optimization in Incremental sheet metal forming using response surface methodology 1st National Conference on Mathematical Modelling and Computation 2020 under the sponsorship of TEQIP III Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore
7 AHAMAD,ARISANKAR T, MOHAMEED HAMID T M Selection of In-active Vibration Isolator for Pump International Conference on Research Advancements & Challenges in Engineering Science – ICRACE’20 Velammal Institute of Technology, Chennai

Academic Year 2017 – 2018
S.No Name of the Student Paper Title Conference Name Organizer Name
1 M.AHAMED YASEER, P.Y. AJIN, R. AJITH, S. ARUNMUTHAIYAPANDIAN. Effect of Material Properties on Isolator Selection for a Pump – Numerical Analysis International conference on Sustainable Materials, Design and Applications (ICSMDA 2018) Kongu Engineering College, Erode

Achievements: 2013-2014

S.No Name Programme & Event Date Status
1 S. Sivasubramanian National Integration Camp Odisha (Burla) 19.12.13 to 30.12.13 Senior Division Level
2 E. Sushil Sivanesh Adventure Camp(NSS),Dharamshala- 176219 16.01.14 to 25.01.14 Best Volunteer Award

Achievements: 2014-2015

S.No Name Programme & Event Venue Date Prize
1 C.K.Chidambaranadhan
I. godwin Chelladurai Raja
Mantle & Dismantle Thiyagarajar College of Engineering August 2014 1st Prize
2 R.Azer greetz
S.Aathi kumar
Mantle & Dismantle Government college of Technology, Coimbatore March 2015 2nd Prize
3 C.K.Chidambaranadhan
I. godwin Chelladurai Raja
Technical Quiz Thiyagarajar College of Engineering August 2014 1st Prize
4 S.Selvam
R.Shanmugaraj
Technical Quiz Thiyagarajar College of Engineering August 2014 2nd Prize
5 S.Karmuhil
L.Ashok kumar
CAD Modelling NIT, Trichy September 2014 3rd Prize
6 S.Aathi kumar Paper Plane NIT, Trichy September 2014 1st Prize
7 S.Aathi kumar,
S.Karthik
M.Balaji
Water Rocketery NIT, Trichy September 2014 1st Prize
8 K.Esakki @ Pongasamy L.Ashok Kumar
S.Karmuhil
Water Rocketery NIT, Trichy September 2014 2nd Prize
9 M.Selva Chidambaram S.Bala Vignesh Innovative Project NEC,Kovilpatti February 2015 1st Prize
10 B.Balaji Sundaram

Competitive Exam Marks Secured Students:

GATE score:

  • A.Megalingam 51.88
  • T.Vickneshwaran 46.12


MAT Score:

  • E.Sushil Sivanesh 95.02

Paper Publication:

S.no Student Name Studying Paper Journal
1 A.Kannan M.E (Energy studies) Performance study on single basin single slope solar still with different water nanofluids International Journal Desalination
2 C. Suriya Narayanan M.E (Energy studies) Performance analysis on inclined solar still with different new wick materials and wire mesh International Journal Desalination
3 KS Maheswari M.E (Energy studies) Thermal desalination using diesel engine exhaust waste heat—An experimental analysis International Journal Desalination

Achievements: 2015-2016

S.No Name Programme & Event Venue Prize
1 K.Sibi Chakravarthy Idea presentation by IE club IE club head quarters, Chennai I
2 M.Nandhini All India Essay writing competition - Tamil NEC II
3 A.Sathya All India Essay writing competition - English NEC I
4 V.Iniyavan, C.K.Chidambaranathan State level Quiz competition G.V.N. College, Kovilpatti I
5 SAE Southern zone student VIT II
6 S.P.Vignesh Kumar convention - Biomimetics

WORKSHOP AND CONFERENCES ATTENTED BY STUDENTS

S.No Name Title Name of degree Venue Workshop/ Conferences
1 M.Karthikeyan,
M.Mantra Karthick,
K.L.Ahilash Kumar,
D.Sam Kamalesh Prabhu
Thermal energy and environment M.E (Manufacturing) Kalasalingam University, 25th March, 2016 International conference
2 All PG students and Few B.E. students Solar Photovoltaic & thermal energy – a state of art technology for rural development B.E. and M.E. National Engineering College, 25th March, 2016 Seminar
3 C.Suren,
D.Suse Raja Prabhakaran
Engineering Future India M.E. Energy studies Anna University Expo
4 Aathi Kumar,
L.Ashok Kumar,
M.Balaji,
V.Shriram
CATIA Training B.E. Mechanical Adroit Design solution, chennai Training
5 A.Vignesh,
Sp.Naveen,
S.Sivaram,
P.Veera sankar,
B.Praveen Thavaseelan
Friction Stir welding B.E. Mechanical NIT,Trichy Workshop
6 P.Sibiharan,
P.Raj Kumar,
P.Ponmaran
Smart Materials B.E. Mechanical Mepcho Schlenk Engineering college Sivakasi Workshop
7 S.Cyrus Devadas,
J.Jebastin Pradeep,
M.Manivannan
Aero Modelling Training B.E. Mechanical NIT,Trichy Training
8 P.Sarath Kumar,
T.Rajesh,
M.D.Sabarish,
Symposium B.E. Mechanical FX Engineering College, Tirunelveli Symposium
9 N.Pradeep,
Srishadri Prasad Singh,
T.Rajesh, M.D.Sabarish,
Design and construction of Automobile today B.E. Mechanical Anna University, Guindy Workshop
10 K.Paramasivam,
M.Muthu Karuppasamy,
M.Rama Krishnan,
K.Kannan, B.Naina Mohamed,
S.Satheesh Kumar,
A.Yoga Sathish,
A.Palani Jawahar,
K.Rakesh,
J.Richwin,
K.Sankar Ganesh,
M.Arjun Vishal
Composite Material B.E. Mechanical MIT, Chennai Workshop

Prizes and awards won for Projects

Institute Best Project Award from NEC Alumni Association of Rs. 20,000/- for the project “Incarceration of Carbon dioxide released from exhaust of Gasoline Engine”

Student Name

  • Paul David.T
  • Sabarish.J
  • Saroj Muthukumaran.G
  • Sibi Chakkaravarthy.K

Competitive Exam Marks Secured Students:

S.No Name of the student Gate Score
1 E. Tamil kumaran 54.97
2 K. Kannathasan 30.45
3 M. Moses Alex 28.36
4 P.M. Mervin Jose 27.13

CAT Score:

Our final year student C.K.Chidambaranathan scored 90.13% marks in CAT exam which is the highest score in NEC history

Achievements:2016-17

S.No Name Organized by Program Event Remarks
1 J.Jebasteen Pratheep, S.Arunmuthaiya Pandian, Ahamed Yaseer SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Aero Design and fabrication First
2 C.M.Marsal, Shankar Ram, Sankara Narayanan, Vairapraveen.P SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Reverse Engineering First
3 S.Karthikeyan, S.Jahir Hussian, M.Arun SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Protype Modeling Second
4 M.Mathan Kumar, N.Madhan Kumar SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Diagrammatic Reasoning Second
5 Mahaan SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Modeling & Animation Second
6 M.Arjun Vishal, T.Rajesh, M.Goutham SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level Sheet Metal First
7 V.Godwin Amalraj, C.Muthu Sivaraj, R.Rama Lakshmana Babu SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level CNC Milling Challenge Second
8 V.Godwin Amalraj, C.Muthu Sivaraj, R.Rama Lakshmana SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College Student Convention 2016-17 CNC Turning First
9 Babu of Technology, Trichy Division Level
10 A.Palani Jawahar SAE India Southern Section, held at K.Ramakrishnan College of Technology, Trichy Student Convention 2016-17 Division Level CAM First

WORKSHOP AND CONFERENCES ATTENTED BY STUDENTS

S.No Name Organized by Program Event Date
1 M.Karthikeyan,
M.Mantra Karthick,
K.L.Ahilash Kumar,
D.Sam Kamalesh Prabhu
Kalasalingam University, 25th March, 2016 Thermal energy and environment International conference 25th March, 2016
2 C.Suren,
D.Suse Raja Prabhakaran
Srividya College of Engineering Effective ideas for quality research with case studies in solar energy Workshop 16th December, 2016
3 Marsal.C.M,
S.Laxmanan,
Karonic Doss,
Parthiban,
Petchiraj,
Aswanth Krishnan,
J.Ajith Kumar,
Lakshmi Narayanan
Mepco Schlenk Engineering college, Sivakasi Gyan Mitra'17 Workshop on Smart Materials Feb 17 & 18, 2017
4 Workshop on Feb 17 & 18
5 Manoj Vinayak,
Abinash,
Balasubramanian
Mepco Schlenk Engineering college, Sivakasi Gyan Mitra'17 Renewable Energy Technology 2017
6 C.Suren NIT, Trichy Finite volume analysis on low Reynolds number airfoils International conference Feb. 21 – 23, 2017

Competitive Exam Marks Secured Students:

CAT Score:

Our final year student R.Ashish Kumar scored 73.9% marks in CAT exam

MAT Score:
Our final year student Ashok Kumar scored 80% marks in MAT exam

Achievements: 2017-2018

S.No Name Organized by Program Event Remarks Date
1 S.Pravin IDES, MIT-2017 Fifth International Conference on recent trends in Mechanical, Instrumentation and Thermal Engineering Extraction of HU-Descriptors from Short term fourier transforms in Non-Stationary gear fault diagnosis Presentation and Publication 15.07.2017
2 M.Ahamed Yaseer Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
3 P.Arumugam Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
4 A.Parthiban Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
5 N.Saravana Suresh Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
6 P.Nagarajan Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
7 P.Raja Durai Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
8 P.Soundar Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
9 G.P.Satheesh Kumar Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017
10 M.Sankar Ganesh Pragyan, The National Institute of Technology, Trichy Workshop Autotrix Workshop Participated 09.09.2017 to 10.09.2017

Prizes and awards won for Projects

Best Project Award from NEC Alumni Association of Rs. 10,000/- and Also Rs.10,000/- from Tamilnadu State Council for Science and Technology (TNSCST)
S.No Project Title Guide Name Student Name Reg.No
1 Development Of Hear Resisting Mr.I.Sankar, AP(SG)/Mech Mr.Muruganantham.S 1410057
2 Panels For Cold Mr.I.Sankar, AP(SG)/Mech Mr.Sankarapandi.S 1410090
3 Storage Using Residue From Mr.I.Sankar, AP(SG)/Mech Mr.Mohana Sundaram.S 1410056
4 Water Treatment Plant Mr.I.Sankar, AP(SG)/Mech Mr.Mohamedhussain.S 1410055

The projects selected for NewGenIEDC fund for the academic year 2017-18

S.No Title Students Name Mentors
1 Coconut Partial Dehusker R.Ranjith, K.Sankar Ganesh, G.Ponmullai Narayanan, S.Rakul, P.Sarathkumar Mr.S.Pandiaraj, Adjunct Faculty, Mr.M.Karuppaiah Rajkumar, AP
2 Water Tank Cleaning Device G.Ramaiah, A.Selvakumar, M.Prabukannan, .Sankarakumar, K.Rakesh Mr.S.Pandiaraj, Adjunct Faculty, Mr.P.Harihara Sakthi Sudhan, AP
3 Multipurpose Domestic Cleaner S.Shunmugasundaram, K.Ayyappan Dr.D.Ravindran, Professor

Students Publication:

S.No Author Title of the paper Journal name
1 Vignesh A,
Vigraman T,
Sivaram S,
Siva S and
Gobalakrishnanan B,
Transient Thermal and Micro structural Analysis of Friction Welded Joints Made Between INCONEL 800 and AISI 304 WWJMRD; 3(11): 21-27, 2017
2 Selva Ganesh C,
Vigraman T,
Sujith D,
Velmanikandan M and
Vetrivel T,
Micro structural and Transient Thermal Analysis of Tig Welded Joint SAE 2205 with AISI 304 with AISI 308 Filler Metal IJETMR, Vol.4 (Iss10): October, 2017. DOI: 10.5281/zenodo.1040736.

Competitive Exam Marks Secured Students:

GATE score:

  • Muthuram P.K – 34

TANCET Score:

  • BALA SARAVAN – 48
  • NIRMAL JONES – 40 (MBA)
  • MUTHU RAM P.K – 58 (ME)
  • NANDHINI – 46
  • PRADEEP – 37 (MBA), 30 (ME)
  • PRAVIN – 53 (MBA)
  • HARI HARAN – 40
  • MADHAN – 47
  • SHAKE ALI – 32

IELTS Score:

  • SUBRAMANIAN.K.N – 7 (Out of 10)

Paper Presentation & Awards: 2013-2014

S.No Name Programme & Venue Date Status
1 R. Seeni Thangaraj Pandian STRENUZ’14, Scad Engineering College, Cheranmahadevi. 18.03.14 3rd Prize
2 MEC-SPARARAE’13, S.Veerasamy 01.10.13 1st Prize
3 K. Govinda Krishnan Chettiar College of Engg. & Tech. Puliangudi- 627855
4 N. Padalingam MEC-SPARARAE’13, S.Veerasamy Chettiar College of Engg. & Tech. Puliangudi- 627855 01.10.13 1st Prize

Paper Presentation & Awards: 2014-2015

S.No Name Programme & Venue Month and year Status
1 Essaki Sundar Mepcho Schlenk Engineering college Sivakasi. February 15 1st Prize
2 S.Karthik Mepcho Schlenk Engineering college Sivakasi February 15 Presented
3 Selvan M.P.Praveen Government College of Engineering, Tirunelveli. February 15 Best Paper Award

Paper Presentation & Awards: 2015-2016

S.No Name Programme & Venue Month and year Status
1 S.Srisudan,
P.Sarath Kumar
ADITA - 2K16, NEC 21.01.2016 Presented
2 M.Karthikeyan,
M.Mantra Karthick
International conference, Kalasalingam University 25.03. 2016 Presented
3 R.Venkata Subramanian,
S.Anush Goudilya,
Sibiharan
Kongu Engineering college 19.03.2016 I prize in paper presentation

Paper Presentation & Awards: 2016-2017

S.No Name Programme & Venue Month and year Status
1 S.Srisudan,
P.Sarath Kumar
ADITA - 2K16, NEC 21/01/1900 Presented

Sports Activities 2017-2018

S.No Name Organized by Program Event Status Date
1 R.J.Vignesh Chennai International Youth Fest Paper Presentation Contest Nanotechnology Paper Presenting Paper Presented (Ist position) 12.07.2017
2 R.Akilesh, M.Ashok, P.Ashwin Sivagurunathan, S.Evek Mukilan, P.Ganga Raj, P. Jawahar Arun, Jeyanth Ram, J.Jeya vijay, Karthik, Karthikeyan, R. Karonic Doss, C.Manoj Kumar, J.Mariya Jeba Rajith, Manikandan, K.K.Rama Krishnan, Pothiraj (16 Students) Seminar (T2P) on “Experiences on Developing next generation precision Grinding machine tools ” IIT, Madras Seminar Participated 07.09.2017
3 S.Arun Raj National Engineering College, Kovilpatti TESLA 2K17 (EEE) Techie Crackerz First Prize 27.12.2017
4 S.Arun Raj National Engineering College, Kovilpatti Idea Podium (E&I) Intesy'2K18 First Prize 22.02.2018
5 S.Rajeswaran, Rama Lakshmana Babu, P.S.Sudarsanan, K.Munees kumar, R.Karthick, A.Antony Prince Sri Ramakrishnan Engineering College, MEQUEST'18 (National Level Technical Symposium) Paper Presentation Participated 27.02.2018
6 Nagoor Meeran, Vignesh National Engineering College, Kovilpatti ISTE Students Chapter Quiz Competition Second Prize 27.02.2018
7 S.M.Sundar, S.Esakky Vasan National Engineering College, Kovilpatti ISTE Students Chapter Connections Competition First Prize 27.02.2018
8 M.Nanthini, A.Sathya Universal College of Engineering and Technology, Tirunelveli National Conference on Engineering Applications Enhancement of condensation Heat transfer Paper Presented 16.03.2018
9 P.Y.Ajin, R.Ajith, International Effect of Material Properties on Paper Presented 16.03.2018 &
10 M.Ahamed Yaseer, S.Arunmuthaiya Pandian Kongu Engineering College, Erode Conference on Sustainable Materials Design and Applications - 2018 isolator selection for Pump numerical analysis 17.03.2018

Sports Activities 2013-2014

S.No Name Venue Date Status
1 E.SushilSivanesh AtalBihari Vajpayee Institute of Mountaineering & Allied Sports 16.01.2014 to 25.01.2014 THE BEST TRAINEE OF THE CAMP
2 S.Jeyaram Anna University Zonal tournaments 2013-14 third
3 S.Arun Ram Kumar Anna University Zonal tournaments 2013-2014 third
4 P.Manivannan Anna University Zonal tournaments 2013-2014 Winner
5 G.Sundaramanickam & A.Arun Kumar Anna University Zonal tournaments 2013-2014 winner
6 K.Sugumaran Anna University Chennai Inter Zone 2013-2014 winner

2014-15: NIL

2015-16

  • N.Pradeep participated in Zonal Basket Ball tournament in National College of Engineering, Tirunelveli.
  • N.Pradeep participated in Shuttle tournament in Mepco Engineering College.
  • A.Rajesh participated in Zonal Cricket Match in Government College of Engineering, Tirunelveli

Sports Activities 2016-17

S.No Name Venue Date Sports Status
1 Sankara Kumar Dr.Sivanthi Aditanar College of Engineering 22.10.16 to 23.10.16 Tennis Winner
2 Rajesh Anna University, Tirunelveli 19.09.16 to 22.09.16 Cricket Third
3 Arun Kumar Anna University, Tirunelveli 19.09.16 to 22.09.16 Cricket Third
4 Yoga Sathis Anna University, Tirunelveli 19.09.16 to 22.09.16 Cricket Third
5 Godwin Amalraj Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third
6 Mayil Murugan Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third
7 Imran Abdul Kadhar Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third
8 Muruganatham Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third
9 A.J.Adharsh Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third
10 M.Harihara Subramaniam Jayaraj Annapackiam CSC College of Engineering, Nazareth 08.09.16 to 09.09.16 Ball Badminton Third

Sports Activities 2017-18

S.No Name Venue Date Sports Status
1 R.Ragul Alagar Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
2 Guna sekaran.T Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
3 R.Venkatesh @ Periyasamy Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
4 Elavarasan.G Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
5 G.Ramaiah Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
6 Ezhilarasan.K Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
7 Gandhiraj.S Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
8 D.Prince Anna University, Tirunelveli 04.09.2017 to 05.09.2017 Hockey Third
9 S.Vishnu Anna University, Tirunelveli 09.08.2017 to 10.08.2017 Basket Ball Runner
10 M.Siva Anna University, Tirunelveli 01.08.2017 to 02.08.2017 Badminton Runner

Implant Details: 2016-17

S.No Student Name Period of Training Firms Name & Address
1 K.N.Subramanian 20.04.2017 to 25.05.2017 Hyundai motors, Kanchipuram
2 S.Pravin 20.04.2017 to 25.05.2017 Hyundai motors, Kanchipuram
3 M.Naveen kumar 20.04.2017 to 25.05.2017 Hyundai motors, Kanchipuram
4 Ilavarasan.G 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Wheels India Ltd, Padi, Chennai
5 Gandiraj.G 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Wheels India Ltd, Padi, Chennai
6 Gokulram.S 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Wheels India Ltd, Padi, Chennai
7 Gowtham.M 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Wheels India Ltd, Padi, Chennai
8 Anub.V.S 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Daimler India Commercial Vehicles Pvt Ltd, Chennai
9 Arjun Vishal.M 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Daimler India Commercial Vehicles Pvt Ltd, Chennai
10 Ananth Selva Kumar.A 13.02.2017 to 25.02.2017 M/s.Daimler India Commercial Vehicles Pvt Ltd, Chennai

Implant Details: 2017-18

S.No Student Name Period of Training Firms Name & Address
1 M.Naveen Kumar 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
2 M.Nandhini 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
3 E.Siva sathish 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
4 R.Esakkimuthu 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
5 A.Palani jawahar 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
6 A.Sathya 15.05.2017 to 02.06.2017 M/S.Ashok Leyland technical center, Chennai
7 A.Nirmal Maharaj 25.05.2017 to 07.06.2017 M/s. Caparo Engineering India Ltd, Kanchipuram
8 M.Subbiah 25.05.2017 to 07.06.2017 M/s. Caparo Engineering India Ltd, Kanchipuram
9 P.Sundara Nainar 25.05.2017 to 07.06.2017 M/s. Caparo Engineering India Ltd, Kanchipuram
10 P.Suyambulingam 25.05.2017 to 07.06.2017 M/s. Caparo Engineering India Ltd, Kanchipuram

Internship: 2016-2017: NIL

Internship: 2017-2018

S.No Student Name Industrial Visit / Internship / Inplant Period of Training Firms Name & Address
1 Training
2 J.Vinoth Kumar Project & Internship 01.08.2017 to 14.08.2017 S.V.Material Handling Systems Private Limited, Harohalli
3 S.Krishna Kumar Project & Internship 01.08.2017 to 14.08.2017 S.V.Material Handling Systems Private Limited, Harohalli
4 D.Madhavan Project & Internship 01.08.2017 to 14.08.2017 S.V.Material Handling Systems Private Limited, Harohalli
5 S.Prathap Kumar Project & Internship 01.08.2017 to 14.08.2017 S.V.Material Handling Systems Private Limited, Harohalli
6 M.Mathankumar Industrial Training 29.05.2017 to 09.06.2017 SPIC, Tuticorin
7 P.R.Avinash Industrial Training 29.05.2017 to 09.06.2017 SPIC, Tuticorin
8 S.Bala Govindan Industrial Training 29.05.2017 to 09.06.2017 SPIC, Tuticorin
9 M.Ganesh Kumar Industrial Training 29.05.2017 to 09.06.2017 SPIC, Tuticorin
10 R.Muthu Ganesh Internship Training 20.11.2017 to 25.11.2017 Anugraha Valve Castings Limited, Coimbatore