S & H Students Achievements

SKILL RACK TOPPERS

  • Febuary – 2019

365 Bronze Medals
NANDHINI S - ECE

I Year

365 Bronze Medals
NANDHINI S - ECE

323 Bronze Medals
MANICKAVASAGAN P - CSE

I Year

323 Bronze Medals
MANICKAVASAGAN P - CSE

313 Bronze Medals
RESHMA SHREE R - ECE

I Year

313 Bronze Medals
RESHMA SHREE R - ECE

303 Bronze Medals
CHESELTON X - MECH

I Year

303 Bronze Medals
CHESELTON X - MECH

288 Bronze Medals
MANOJ E - EEE

I Year

288 Bronze Medals
MANOJ E - EEE

252 Bronze Medals
SIVASUBRAMANIAN I - MECH

I Year

252 Bronze Medals
SIVASUBRAMANIAN I - MECH

245 Bronze Medals
SHENBAGA RAMYA M - ECE

I Year

245 Bronze Medals
SHENBAGA RAMYA M - ECE

235 Bronze Medals
SHRIGURUVISHNU V - EEE

I Year

235 Bronze Medals
SHRIGURUVISHNU V - EEE

231 Bronze Medals
CARLIN RENITA R - ECE

I Year

231 Bronze Medals
CARLIN RENITA R - ECE

229 Bronze Medals
RAMALAKSHMI. R - ECE

I Year

229 Bronze Medals
RAMALAKSHMI. R - ECE

Awards

  • K.Gomathi Arasu and N. Prasanna have secured over all championship trophy of ECE conducted by Mepco Schlek Engineering College, Sivakasi on 08.02.2019 and 09.02.2019

N. Prasanna, I ECE

I Year

ECE

N. Prasanna, I ECE

K.Gomathi Arasu, I EEE

I Year

EEE

K.Gomathi Arasu, I EEE

INTERNSHIP TRAINING PROGRAMME

S.No Date Name of the students Branch Name of the Company
1 25.01.2019 to 27.01.2019 T.Deepika K.Kaleeswari R.S.Sneha C.Shunmika ECE National Design &Research Forum(NDRF), Bangalore
2 18.01.2019 to 20.01.2019 N. Prasanna J.Sudhakar M.B.Ashif Mohamed G.Dinakar Vignesh ECE National Design &Research Forum(NDRF), Bangalore
3 14.01.2019 to 19.012019 V.Prabath A.Tony kingsly CIVIL The India Cements Ltd, Tirunelveli

WORKSHOP/ SEMINAR/CONFERNCE ATTENDED BY STUDENTS

S.No Academic Year No of students attended
1 2018 - 2019 50
2 2017 - 2018 166
3 2016 – 2017 49
4 2015 – 2016 10
5 2014 - 2015 2
6 2013 - 2014 4

ACHIEVEMENTS

2018 – 2019

S.No S.No Date Students Name Branch Name of the contest Prize Institution Name
1 1 18.02.2019 S.Ishwarya C.Brindha IT MEDICNIK 2019 - Paper Presentation Participated Karpagam Academy of Higher Education, Coimbatore.
2 2 08.02.2019 to 09.02.2019 K.Gomathi Arasu N. Prasanna EEE & ECE Gyan Mitra'19 - Project Presentation First Mepco Schlenk Engineering College, Sivakasi
3 3 08.02.2019 to 09.02.2019 K.Gomathi Arasu N. Prasanna EEE & ECE Gyan Mitra'19 - Paper Presentation Participated Mepco Schlenk Engineering College, Sivakasi
4 4 08.02.2019 to 09.02.2019 K.Gomathi Arasu N. Prasanna EEE & ECE Gyan Mitra'19 - Blue Box First Mepco Schlenk Engineering College, Sivakasi
5 5 08.02.2019 to 09.02.2019 M.Madathi S.P Ramya IT Gyan Mitra'19 - Paper Presentation Participated Mepco Schlenk Engineering College, Sivakasi
6 6 13.10.2018 to 14.10.2018 T.Deepika K.Kaleeswari ECE Paper Presentation Participated PSG College of Engineering and Technology, at Coimbatore

2017 – 2018

S.No S.No Students Name Branch Name of the contest Prize Institution Name
1 1 L. Sivasankari ECE-A Paper Presentation First University V.O.C College of Engineering, Thoothukudi.
2 2 T. Lavanya Narayani EEE-A Paper Presentation Second University V.O.C College of Engineering, Thoothukudi.
3 3 K. Swetha EEE-A Paper Presentation Second Hindustan College of Engineering and Technology, Coimbatore
4 4 S. Sasireka ECE-B Paper Presentation Third Chennai Institute of Technology, Chennai
5 5 L. Nishanthi ECE-B Story Writing First Chennai Institute of Technology, Chennai
6 6 N.V. Anton Francis Jeejo CSE-B Paper Presentation First Theni Kammavar Sangam College of Technology, Theni
10 7 K.R. Aravind CSE-B Battle of Brains First Theni Kammavar Sangam College of Technology, Theni
11 8 K.R. Aravind CSE-B Who Am I? Second Theni Kammavar Sangam College of Technology, Theni
12 9 A. Sakthi Mech-B Battle of Brains Second Theni Kammavar Sangam College of Technology, Theni
15 10 P. Nithesh Mech-B Who Am I? First Theni Kammavar Sangam College of Technology, Theni

2016 – 2017

S.No Name of the Student Branch Name of the contest Date & Venue Prizes
1 V. Jayavani CSE B Ministry of Drinking Water & Sanitation Drawing 07.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti First Prize
2 S. Meenakshi EEE B Ministry of Drinking Water & Sanitation Drawing 07.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Second Prize
3 K. Shanmuaga Sundaram EEE B Ministry of Drinking Water & Sanitation Drawing 07.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Third Prize
4 S. Kavitha CSE A Ministry of Drinking Water & Sanitation Seminar 09.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti First Prize
5 J. Joshua Raphael ECE A Ministry of Drinking Water & Sanitation Seminar 09.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Second Prize
6 M. Dilan MECH B Ministry of Drinking Water & Sanitation Seminar 09.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Third Prize
7 N. Manoranjani ECE A Ministry of Drinking Water &Sanitation Essay Writing 12.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti First Prize
8 S. Saikothai IT Ministry of Drinking Water &Sanitation Essay Writing 12.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Second Prize
9 M. Venkatesh CSE A Ministry of Drinking Water &Sanitation Essay Writing 12.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti Third Prize
10 Group Activity CIVIL Ministry of Drinking Water &Sanitation Banner Making 14.09.2016 & National Engineering College K.R. Nagar Kovilpatti First Prize

2015 – 2016

S.No NAME OF THE STUDENT BRANCH EVENT ORGANIZER STATUS
1 S. Aswin Kumar EIE Elocution Government Polytechnic College, Thoothukudi First Prize
2 A.R. Abisharan CSE Elocution National Engineering College Third Prize
3 S. Aswin Kumar EIE Essay Writing National Engineering College Second Prize
4 R. Aravindhan EIE Essay Writing National Engineering College Third Prize
5 S. Sowmya ECE Engineer’s day celebration Elocution English National Engineering College First Prize
6 R. Anusri CIVIL Engineer’s day celebration Elocution English National Engineering College Second Prize
7 G. Ramachandran MECH Engineer’s day celebration Elocution English National Engineering College Third Prize
8 P. Aruna Devi ECE Engineer’s day celebration ElocutionTamil National Engineering College First Prize
9 G. SelvaGomathi CSE Engineer’s day celebration ElocutionTamil National Engineering College Second Prize
10 A.K. Abisharan CSE Engineer’s day celebration ElocutionTamil National Engineering College Third Prize

2014 – 2015

S.No NAME OF THE STUDENT BRANCH EVENT ORGANIZER STATUS
1 A. Sethu Natarajan S. Srisudhan MECH Quiz Erode Builder Educational Trust’s Group of Institutions, Kangayam First Prize
2 A. Sethu Natarajan MECH Block &Tackle Erode Builder Educational Trust’s Group of Institutions, Kangayam First Prize
3 S. Srisudhan MECH Block &Tackle Erode Builder Educational Trust’s Group of Institutions, Kangayam Third Prize
4 R. Srisheasasthri Prasadsingh MECH Paper Presentation Erode Builder Educational Trust’s Group of Institutions, Kangayam Participated
5 M. Bala Naveena S.J. Swetha CSE Paper Presentation B.S. AbdurRahman University, Chennai Participated

Number of students attended Workshop/Seminar/Conference

S.No Academic Year No of students attended
1 2017 - 2018 166
2 2016 – 2017 49
3 2015 – 2016 10
4 2014 - 2015 2
5 2013 - 2014 4