EIE Student Achievements

Mr.M.Veera Shanthi Ram of EIE department represents India in DAAD & DWIH, Germany.

From Left : Mr.M.Veera Shanthi Ram receiving winning memento from Heike Mock, Director (DAAD) on 07th April 2018 at Jadavpur Univeristy, Dr.Michael Feiner (Consul General of the Federal Republic of Germany in Kolkata) also present

Mr.M.Veera Shanthi Ram and G.S.Rahul of Electronics and Instrumentation Engineering have an essence of developing a standardized methods to grade the coconut. They developed a prototype model of a product coconut qualifier which is supported by NewGen IEDC and NSTEDB, DST, Govt. of India with funding of 2.5 Lakhs. Out of 16 finalist Nationwide participants, Veera Shanthi Ram represents India in German House for Research and Innovation (DWIH) and German Academic Exchange Service (DAAD).

He will compete with Falling Walls Lab winners from across the world at the global Lab finale that takes place in Berlin on 8th November 2018 and gets a ticket to the prestigious Falling Walls Conference on 9th November where leaders from science, industry, and policy-making meet.

 

List Rank Holders

Manonmanium Sundaranar University

S.No Year Name of the students Rank Obtained
1 2003-2004 Vijaya ragavan.T 1st Rank
2 2003-2004 Prathiba.R 2nd Rank
3 2003-2004 Sam Manneksha Dev.A 5th Rank
4 2003-2004 Selvakumar.S 6th Rank
5 2003-2004 Dheena Dhayalan.R 8th Rank
6 2003-2004 Gomathi.K 10th Rank
7 2004-2005 Tariqahmed.K.A 3rd Rank
8 2004-2005 Sankaranarayanan.A 5th Rank
9 2004-2005 Balamutha.I 7th Rank
10 2004-2005 Kamakshi.S 8th Rank

Anna University

S.No Year Name of the students Rank Obtained
1 2005 - 2006 R.Joselin 9th Rank
2 2005 - 2006 N.S.Jacintharaja Sundari 15th Rank
3 2006 - 2007 V.S.Devi 13th Rank
4 2006 - 2007 A.Vinobha 22nd Rank
5 2006 - 2007 N.Madhumitha 33rd Rank
6 2006 - 2007 M.Sri Priya 43rd Rank
7 2007 - 2008 S.Selvamurugan 35th Rank
8 2007 - 2008 R.Supriya 44th Rank
9 2008 – 2009 X.Jeno Veda Mani 43rd Rank
10 2009 – 2010 Suganya.G 18th Rank

NEC (Autonomous)

S.No Year Name of the students Rank Obtained Department
1 2014 – 2015 D.Glady 1st Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
2 2014 – 2015 G.K.Kohila 2nd Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
3 2014 – 2015 S.Suja 3rd Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
4 2014 – 2015 Gitabashyan 4th Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
5 2015-2016 Bala Kumara Vignesh.M 1st Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
6 2015-2016 Mohamed Azharudheen M.I 2nd Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
7 2015-2016 Blessy Suga G 3rd Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
8 2015-2016 Anu Krithiga. S 4th Rank B.E. (Electronics and Instrumentation Engineering)
9 2012 – 2013 S.Menora 1st Rank M.E. (Control and Instrumentation)
10 2013 – 2014 V.Brindha 1st Rank M.E. (Control and Instrumentation)

Students – Awards

S.No Name of the Student Batch Award Details Place & Date
1 P. Athesh 2015-2019 BEST PAPER AWARD Ministry of Urban Development, Ministry of Youth Affairs and Sports, Ministry of Finance was given by governor of Pondicherry, Ms. KiranBedi.
2 S.Anand Raj 2012-2016 Best Student Award 15th ISTE TamilNadu & Pondicherry Section Annual Convention 2016
3 S.Anand Raj, P.Praveen Kumar, B.Thangamariappan, S.Siva 2012-2016 Best Project Award in Techno Fair ’16 Anna University Chennai held in District Science Centre, Tirunelveli. 2016
4 M.I.Mohamed Azharuhdeen 2012-2016 Award of excellence in Diploma Course National Computer and Fashion technology Tirunelveli, 2012
5 K.Tamilselvi 2010-2014 Student Engineer Award 2014 Engineers & Scientists Association (E&SA) TamilNadu state level competition on 26.04.2014 in Neyveli lignite corporation
6 N.Jagadeesan 2011-2015 Best Student Award 14th ISTE TamilNadu & Pondicherry Section Annual Convention 2015
7 P.Azhagupandi 2010-2014 Best Project Project Contest in Real Time Application of Generation of Power, Feb 2013, NEC

Students Project – Funded

S.No NAME OF THE STUDENT BATCH AMOUNT (Rs.) FUNDING AGENCY
1 M.Veera santhi ram, G.S.Rahul 2017-2018 2,50,000 NSTEDB - DST, New Delhi and EDII, Ahmedabad
2 Aruna.R, Divya laksmi.A Priya mohana valli.A 2017-2018 2,50,000 NSTEDB - DST, New Delhi and EDII, Ahmedabad
3 P.Shyam, M.Kaliraj, D.Manoj 2017-2018 10,000 NEC Alumni
4 S.Anand Raj, P.Praveen Kumar, S.Siva, B.Thangamariappan 2016-2017 10,000 INAE Innovative Student Projects Award 2016 for Bachelor Level at Space Applications Centre (SAC),
5 G.Marimuthu 2015-2016 5,00,000 MSME
6 G.Dhivya lakshmi R.K.Geetha M.Kausalaya 2013-2017 10,000 TNSCST
7 S.Soundra Vignesh, M.Esakki Kumar, M.Murugan, A.Vijayan 2012-2016 10,000 Alumni Association of NEC for the academic year 2015-2016
8 M.Bala Kumara Vignesh, M.I.Mohamed Azharuhdeen, R.Vijayamanikandan 2012-2016 10,000 Texas Instruments Innovation Challenge (TIIC) - India National Engineering College
9 S.Nagarathinam, M.Saratha, S.Suja 2011-2015 10,000 Texas Instruments Innovation Challenge (TIIC) - India National Engineering College
10 R.Bala Suren, S.Mike Tyson, S.Srikanth 2009-2013 9,000 TNSCST

Students Project

S.No Name of the Student Batch Detail Venue
1 P.Shanmuga Dhivya R.Srinithy. J.Subha. 2008 - 2012 Jed–i Project Challenge 2012 Indian Institute of Science, Bangalore , June 2012
2 S.Arunnivas, S.Balaraman, G.Ramkumar, P.Selvakumar 2008 - 2012 Jed–i Project Challenge 2012 Indian Institute of Science, Bangalore , June 2012
3 P.Amarnath Soundrapandi 2011-2015 won II Place Project Display Competition ELENTRUS ’14 Panimalar Engineering College, Chennai on 1st Feb 2014
4 P.Amarnath Soundrapandi 2011-2015 Won I Place in SRISHTI’14 Panimalar Engineering College, Chennai on 1st Feb 2014
5 M. Esakki Kumar, A. Vijayan, S. Abdul Ashik A. K. Sundar 2012-2016 3rd prize intra college project expo - SIPRO 2012 IEEE Student Branch, NEC

Students – Internship

wdt_ID S.No Name of the Student Name of the company Academic Year
1 1 Kavya, Swethaja, Jenisha, J. Maria geo, Jeyamurugan, Joseph Godwin sterlitte copper ltd, thoothukudi 2017-2018
2 2 J. Kamesh , S. Arikandaram, S. Kanagasabapathy Seshayee paper and board ltd, Tirunelvelli 2017-2018
3 3 Aswinkumar, Immanuel, Ram kumar, S. Kanagasabapathy Trends Automation 2017-2018
4 4 AnandhaMuthumani, Prasath, F. Sujinbinu Sunshiv electronics, coimbatore 2017-2018
5 5 AnandhaMuthumani, F. Sujinbinu BSNL, Thoothukudi. 2017-2018
6 6 Arunpandian Tamilnadu cements 2017-2018
7 7 Arunpandian, S. Balasubramanian, V. Ramji Kolappan ACS-Automation Control System , Pune 2017-2018
8 8 M. Haritha TVS electronics 2017-2018
9 9 R. Madhumitha B. Gokul Nath M. Mohammed Thoufiq Rahil, P. Murugaiah, S. Arunadevi India cements, sankar Nagar 2017-2018
10 10 M. Mohammed Thoufiq Rahil Solar super thermal power plant, Pune 2017-2018

Students – Special Achievements

wdt_ID S.No Participant Event Details Place Date
1 1 Mr.Baskar.A Anna university Zonal athletic meet 2nd prize Mepco Schlenk Engineering college, Sivakasi 08-10-2017 to 10-10-2017
2 2 Mr.M.Veera Shanthi Ram ICTACT 3rd Prize Youth Talk 2017
3 3 Mr.R.Ramesh Kumar IOT Paper Presentation at CIYF’17 3rd Prize Youth Welfare Association 2017
4 4 S.Subaash, R.Sudharsan, V.Ramji Kolappan, V.Udhaya Kumar Project Expo entitled on “Helmet as a Key” 2nd prize ISOI Student Chapter 01.03.2017
5 5 S.Vignesh Technical Quest Competition 1st prize ISOI Student Chapter 2017
6 6 Mr.M.Veera Shanthi Ram Graduate Engineering Test on Instrumentation (GETIN ’16) 1st prize ISOI Student Chapter Dec 2016 to Jan 2017
7 7 Mr.S.Venkatachalam Graduate Engineering Test on Instrumentation (GETIN ’16) 2nd prize ISOI Student Chapter Dec 2016 to Jan 2017
8 8 Mr.A.Baskar MAP Reading Competition 2nd position in All Over INDIA and won 3rd place (BRONZE Medal) ALL INDIA THAL-SAINIK CAMP – NEW DELHI 19.09.2016 to 30.09.2016
9 9 Mr.A.Baskar JDFS & Map Reading GOLD Medal Tamil Nadu in Inter Group Competition (IGC) TN LEVEL – NAGERCOIL 13.07.2016 to 22.06.2016.
10 10 Mr.A.Baskar Firing 3 positions CATC –CUM-TSC (BOYS And GIRLS) TRG II – NAGERCOIL 21.06.2016 to 30.06.2016

Students – Extra Curricular Activities

S.No Participant Event Title Award Details Place Date
1 T. Sankari English for speakers of other languages Business English Certificate Vantage Grade C University of Cambridge ESOL Examination (Chennai) 01.11.2012
2 S.Anu Krithiga Diploma Course Electrical CAD Grade A Computer Software College 01-04-2014 to 01-06-2012
3 T. Sankari Paper presentation Microbial fuel cells for domestic waste water treatment III prize National Engineering College 03-08-2012
4 M.S.Anandhi Paper presentation A novel approach for the classification of brain tumor computed tomography Best Paper PSG college of Technology, Coimbatore 12.12.2013 to 14.12.2013
5 S.Anu krithiga English for speakers of other languages Business English Certificate Vantage Grade C University of Cambridge ESOL Examination (Chennai) 21.11.2013
6 M.I.Mohamed Azharuhdeen English for speakers of other languages Business English Certificate Vantage Pass University of Cambridge ESOL Examination (Chennai) 20.05.2013
7 P.Praveen Kumar Technical Quiz --- First Prize Holy Cross College 03.09.2014
8 S.Anukrithiga Paper presentation --- Finalist College of Engineering, Guindy 29-01-2014 to 01-02-2014
9 S.Anukrithiga Paper presentation Engineering Medical Science Short listed ICTACT Youth Present -ICT Academy of Tamilnadu at SCAD College, Tirunelveli. 24.07.2014
10 Soudra pandi Navikarana --- First prize PSG College of Technology 15.02.2014

Students – Competitive Examinations

  • Mr.M.Bala Kumara Vignesh, (2012 – 2016 Batch) secured a score of 46.00 Percentile in GATE 2016 Examination
  • Mr.M.Mukesh Kumar (2013 – 2017 Batch), got 53 rd Rank and Mr.S.Venkatachalam, got 73 rd Rank in All India level & City Rank 2, Indian Engineering Olympiad (IEO) during the academic year 2015 -2016.
  • Five students got All India Rank in NPTEL online Examination in the year 2015 – 2016.

wdt_ID S.No Participant Course Rank
1 1 Veera Santhi Ram. M NPTEL Online Courses - Technical English (20 hours Course) All India 3rd Rank
2 2 Sundra pandi.C NPTEL Online Courses - Technical English (20 hours Course) All India 14th Rank
3 3 Godwin. F.D NPTEL Online Courses - Technical English (20 hours Course) All India 21st Rank
4 4 R.K. Preethika NPTEL Online Courses - Technical English (20 hours Course) All India 30th Rank
5 5 Venkatachalam.S NPTEL Online Courses - Technical English (20 hours Course) All India 31st Rank

Students -Workshops/seminars attended

wdt_ID S.No Participant Year Name of the Event Venue Date
1 1 Mukesh Kumar, Palani Rajan, Pitchai Kumar Iyyappan II Web designing Ramakrishna College, Trichy. 2017
2 2 Mangala S Sriram II Film Director Anna University Chennai 2017
3 3 Aasaf Ahamed.M, Balaji.K.M, Ahamed.S, Junehar Kevin, Afzal Badhershah.A, Nivas Shankar II Robotic 2k17 top engineers IIT madras (IITM). 2017
4 4 J. Kamesh III "Design thinking" programme IIIDM - Indian Institute of Information and Technology Design Management. 2017
5 5 B. Gokul Nath III International seminar on "Bio-medical using Nanotachnology" Kalasalingam University 2017
6 6 V. Ramji kolappan III Think Create Engineer Workshop IIT madras (IITM). 2017
7 7 S. Kanagasabapathy, T. Brahma sakthiharitha, S. Paramakalyani, S. Balasubramanian III one day hands on training on IOT with raspberry pi IIT madras Research Park at chennai. 2017
8 8 M.Aasaf Ahamed A.Afzal Badhershah S.Ahamed K.M.Balaji H.Isai Muhil A.Jefferson John J.Junehar Kevin S.Manivannan S.Nivas Shankar S.Thanga Selvam II Robotics (control- 2017) IIT Research Park Chennai 30/07/2017
9 9 K.S.Raja Guru U. Ramar P.Sakthivel S.Vishnu Prasad II Raspberry-Pi with Python SNS College of Engineering, Coimbatore 05/08/2017
10 10 K.S.Raja Guru U. Ramar P.Sakthivel S.Vishnu Prasad II IOT using “Raspberry Pi Pantech Pro ED Pvt Ltd , Madurai 06/08/2017